Koncert patriotyczny "Drogi ku niepodległości"

W przeddzień obchodów 99 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w naszej szkole odbył się koncert patriotyczny. Ideą, która mu przyświecała, było łączenie pokoleń. Uroczystość poprowadziła młodzież z oddziałów gimnazjalnych. Włączyły się do niej również dzieci z młodszych klas szkoły podstawowej. Zaangażowani byli również nauczyciele, rodzice i zaproszeni goście. Uczestnicy akademii otrzymali (wykonane wcześniej przez uczniów) biało - czerwone kotyliony. Główną część uroczystości stanowił montaż słowno - muzyczny. Gimnazjaliści odśpiewali polskie pieśni patriotyczne, takie jak: "Mazurek Dąbrowskiego", "Warszawianka", "Jeszcze jeden mazur dzisiaj", "Rota", "Pierwsza Brygada", "Pierwsza Kadrowa", "Przybyli ułani pod okienko", "Wojenko, wojenko", "O mój rozmarynie" oraz "Szara piechota". Natomiast uczniowie klasy 1 wyrecytowali "Katechizm młodego Polaka". Wszyscy wykonawcy wykazali się ogromnym zaangażowaniem oraz pięknie zaprezentowali swoje umiejętności.
Dekorację dla poruszającego koncertu stanowiły "żywe obrazy" przedstawiające sceny z historii Polski. Młodzi artyści z naszej szkoły wcielili się w role legionistów, powstańców, dzieci Wrześni, zaś obrazom nadano następujące tytuły: "Polacy u boku Napoleona", "Pożegnanie powstańca", "W obronie polskości" i "Z życia legionisty". Na koniec uroczystości uczestnicy koncertu mieli możliwość obejrzenia ekspozycji plastycznej prac konkursowych upamiętniających Święto Niepodległości.
Udział w uroczystości wzięli: Katarzyna Zioło - asystent burmistrza Sandomierza, Piotr Chojnacki - przewodniczący Rady Miasta Sandomierza, Robert Kurosz - Radny Rady Miasta Sandomierza, Małgorzata Szuba - dyrektor szkoły, nauczyciele oraz uczniowie.
W organizację spotkania zaangażowali się nauczyciele (historii, języka polskiego, muzyki i nauczania wczesnoszkolnego): Henryka Kwiatkowska, Ewa Szeloch, Teresa Samołyk, Roman Safin, Izabela Kozłowska oraz Marzanna Forc i Joanna Olkiewicz. Dzięki współpracy z Chorągwią Ziemi Sandomierskiej uczniowie mogli zaprezentować "żywe obrazy" w strojach historycznych.
Młodzi wykonawcy - pieœnią i słowami - opisali zmienne losy naszego kraju, podkreślając fakt, że Polska zawsze była i będzie w sercach Polaków. Występy uświadomiły uczestnikom, co to znaczy być patriotą we współczesnym świecie oraz jak ważna jest troska o symbole narodowe i zachowanie pamięci o Polakach, którzy walczyli i ginęli za ojczyznę.